Iako se lagane balerinke često smatraju zdravom alternativom visokim potpeticama, one mogu izazvati žuljeve, bolne kurje oči, pa i urasle nokte na nožnom palcu. Prema mišljenju nekih ortopeda, s vremenom balerinke mogu uzrokovati i spuštanje luka stopala. Tijesno priljubljene uz stopalo, pritišću palčeve zbog čega se nokti savijaju i urastaju.
- Urasle nokte, osim tijesnih balerinki, mogu uzrokovati i tijesne špic-cipele, osobito ako imaju visoke potpetice. No isti će učinak ostaviti i sve ostale cipele koje su u prednjem dijelu toliko uske i neudobne da izazivaju stvaranje raspuklina na koži, upale i infekcije. Obično je riječ o gljivičnim infekcijama koje će se razbuktati u toplom i vlažnome miljeu, a to znači da im pogoduju znojenje, najlonke i cipele koje se nedovoljno prozračuju - kaže ortoped dr. Željko Markovac.
Osim urastanja nokta, balerinke, ali i japanke te stare tenisice mogu pridonijeti i spuštanju luka stopala zbog čega se ligamenti i tetive na bazi stopala previše istežu, što može dovesti do njihova oštećenja. Balerinke ne pružaju dobru potporu zglobovima što kao posljedicu može imati probleme s koljenima, kukovima i leđima, a povezano je i s plantarnim fascitisom koji se očituje kao bol donjeg dijela petne kosti.
Mogu pomoći ortopedski umeci koji pružaju potporu luku stopala te podlošci za pete koji će smanjiti pritisak na to osjetljivo područje. Na crnoj su listi i modeli s ultra visokim potpeticama.
- Potpetice su sve više i više te smo suočeni s pravim cipelocidom čije su posljedice kronični bol i ozbiljna uganuća - upozorava dr. Hillary Brenner.
Bilo da su vrtoglavo ili srednje visokih potpetica, salonke su često krivac za nastanak bolnih čvorova na stražnjoj strani pete. Mogu uzrokovati bol u Ahilovoj tetivi, a kruti materijal je nerijetko krivac za plikove, otekline i čukljeve.
Fotolia
- Ultra visoke potpetice prisiljavaju stopala na neprirodan položaj zbog čega je prednji dio pod pojačanim stresom, a tijekom pritiska može doći do upala. Da biste to izbjegli, prijeđite na modele s potpeticama nižim od pet centimetara u kojima je položaj stopala prirodniji, ali ni njih nemojte nositi stalno - savjetuje dr. Brenner.
Važnu ulogu ima i debljina potpetice. Tanke, visoke štikle definitivno su najgora opcija za stopalo jer je u takvoj obući sva težina usredotočena na vrlo malu površinu, zbog čega u hodu niste stabilni te je rizik od padova i uganuća veći. Prije kupnje cipela navečer izmjerite stopalo. Mokrim stopalom stanite na papir, zakoračite te pogledajte otisak. Ako se vidi polovica luka, imate normalna stopala ili neutralan luk. Vidi li se gotovo čitavo stopalo, luk je spušten, a ako se vidi tek tanka crta koja povezuje prednji dio stopala s petom, luk stopala je visoko podignut. Prema otisku birajte obuću, kaže ortoped Jeffrey N. Bowman.
Ako je stopalo normalno, svaka udobna obuća je odgovarajuća. No imate li spušten ili podignut luk stopala, skloniji ste plantarnom fascitisu, upali tkiva stopala koje je vodeći krivac za bol u peti pa birajte model koji pruža potporu luku stopala. Imate li visoko podignut luk stopala, odaberite obuću s malom potpeticom, mekšeg đona s uloškom koji ima jastučić koji podupire luk stopala. A imate li spušteno stopalo, posavjetujte se s ortopedom o odgovarajućim umecima.
0 komentari:
Objavi komentar