Krvna grupa AB je najrjeđa – nastala
tek prije tisuću godina miješanjem A i B krvne grupe. Pripadnici su snažne građe i puni energije. Njihova je slabost manjak želučane kiseline, pa nastaju teškoće u probavi mesa, što za posljedicu ima prekomjerno taloženje masnoća i debljanje. Zato se pripadnicima ove grupe preporučuje da ograniče meso i drže se više povrća ako ne žele višak kilograma. Zbog mogućnosti debljanja trebaju izbjegavati i gluten tj. pšenicu. Umjesto graha bolje je koristiti leću, a izostaviti kukuruz i heljdu. Razlog leži u poremećaju lučenja inzulina.
Prehrana za krvnu grupu AB nešto je složenija jer posjeduje neke osobine antigena grupe A, a neke iz krvne grupe B. Logično bi bilo zaključiti da ono što ne valja za jednu, ne valja i za drugu krvnu grupu, ali ipak nije tako, bar ne uvijek.
Kad smo već kod mršavljenja, autor dijete prehrane po krvnim grupama, D’Adamo, preporučuje za tu svrhu jesti više ribe, mliječne proizvode, zeleno povrće, a od egzotike alge, tofu i ananas.
Koje meso i koliko?
Najbolje je meso jesti malo pa češće i to 10 do 20 dkg po porciji, a razlog tome je slabo lučenje želučanog soka i otežana probava mesa. Od nemasnog crvenog mesa treba se držati janjetine i ovčetine, puretine i kunićevine, a izbjegavati piletinu, kokošje i pačje meso, guščetinu, divljač, govedinu, svinjetinu, teletinu i dimljeno meso.
Razlog ovih ograničenja leži u opasnosti razvoja raka želuca kojem su skloniji pripadnici grupe AB.
Zato bjelančevine mogu nadoknaditi u ribljem odnosno morskom carstvu! Može se jesti do mile volje skuša, srdela, oslić, losos, bakalar, pa šarun, štuka, pastrva. Manje su poželjne, ali ipak dozvoljene lignje, dagnje, morski pas i mačka, som, smuđ i šaran, ali je važnije zapamtiti ono što se zabranjuje: hobotnica, inćuni, jastog, jegulja, kamenice, ugor, rakovi…
Posebno se preporučuje konzumacija puževa za one žene koje imaju u obitelji slučaj raka dojke.
Mlijeko i mliječni proizvodi
Vrlo su poželjni mliječni proizvodi osobito fermentirani kao što je jogurt i svježi sir. Preporučuju se gotovo svaki dan. No, te proizvode treba ograničiti ukoliko se javi upala sinusa, uha ili dišnih puteva jer mlijeko pojačava lučenje sluzi i pogoršava upalu. Bolje je izbjegavati maslac, punomasno mlijeko, parmezan, sladoled i vrhnje zbog zasićenih masnih kiselina koje nose rizik razvoja ateroskleroze i srčano-žilnih bolesti. Jaja su dobrodošla, ali je ipak bolje u omletu uzeti jedno cijelo jaje i dva bjelanjka umjesto tri cijela jaja. Tako se smanjuje opasnost od ateroskleroze.
Što je s uljima?
Najbolje je maslinovo ulje, lošiji je izbor laneno i repičino ulje, a izbjegavati treba suncokretovo. Kukuruzno ulje je zabranjeno. Sjemenke i koštunjavo voće se koriste umjereno. Vrlo dobri su kesten, orasi i kikiriki, a manje poželjni su badem i pistacija. Nikako nisu dozvoljeni lješnjaci, sjemenke buče i suncokreta. Grahorice i mahunarke su na jelovniku 2-3 puta tjedno. Najbolja je leća, a manje vrijedne su mahune, grašak, bob i bijeli grah. Žitarice su dobre, ali ne sve. Neke stvaraju previše kiselu reakciju u tkivu, a druge sluz. Zato izbor pada na zob i njenu kašu i pahuljice, proso i rižu. Tu ne pripadaju heljda i kukuruz. To vrijedi i za druge žitarice i njihove proizvode. Najbolji je kruh od raži ili proklijale pšenice. Sve ostalo je neutralno osim kukuruznog kruha i palente koji se moraju izbjegavati. Slično je i s tjesteninom uz napomenu da je riža bolje rješenje nego tjestenina.
Povrće i voće
Sve je dobro osim rajčica! Osim nje treba se držati podalje od gljiva bukovača i šitake, kukuruza, paprike i rotkvica. Nasreću, ostaje toliko drugog povrća da se ovo lako izostavi. Svako voće koje
stvara lužnatu reakciju je dobro pa se treba držati takvog voća kao što je grožđe, šljive, bobičasto voće. Jako su dobre smokve, trešnje, kivi, brusnice, limun, grejp i ananas, a najlošije djeluje naranča jer iritira želučanu sluznicu. Preostali su začini i pića. Nikako nije dozvoljen ocat, već sok limuna. Poželjno je mnogo češnjaka, peršina i hrena, a ne treba uzimati papar i crvenu papriku. I na kraju, što piti? Svi biljni čajevi dolaze u obzir, pokoja šalica crne kave i /ili zelenog čaja te jedna čaša crnog vina uz ručak. Nisu prihvatljivi žestoki alkohol, crni čaj i gazirana pića.
0 komentari:
Objavi komentar