Pečurke
Pečurke je najbolje jesti odmah nakon pripreme, a ako vam ostanu za drugi dan, bolje je jesti ih hladne. To važi i za supe, čorbe, kao i za rižoto, koji se prave s pečurkama. Kod podgrevanja pečuraka dolazi do promene u sastavu proteina, pa čak i do promene ukusa same namirnice. One tada mogu da izazovu razne probavne probleme, a i gube svoje zdravstvene prednosti.
Piletina
Isto kao i kod pečuraka, kod podgrevanja mesa dolazi do promene u sastavu proteina. Zbog toga se ne savetuje zagrevanje na visokim temperaturama, posebno piletine koja sadrži više proteina od crvenog mesa. Ako to ipak radite, bolje stavite na manju temperaturu i duže zagrevajte.
Krompir
Krompir je visoko nutritivna namirnica koju nipošto ne treba podgrevati jer tako gubi većinu svojih svojstava, a čak postaje i toksičan. Jedite ga odmah nakon pripreme ili čak hladnog – tada je u njemu najveći procenat otpornog skroba zaslužnog za dugotrajan osjećaj sitosti. Ako pripremate variva za više dana, krompir odvojite, pa ga naknadno dodajte.
Spanać
Spanać je namirnica s visokim procentom nitrata, koji ponovnim zagrevanjem prelaze u nitrite. Oni su potencijalno kancerogeni za ljudski organizam, zato se savetuje da se spanać jede isključivo svež, odnosno, odmah posle pripreme.
Repa
Kao i spanać, repa takođe sadrži nitrate koji podgrevanjem postaju izrazito štetni. To ne znači da drugi dan ne možete jesti ovu namirnicu, već samo da je ne treba podgrevati, nego jesti hladnu.
Celer
Celer, koji se najčešće koristi za supe, obavezno treba izvaditi nakon kuvanja, zajedno sa šargarepom, i jesti sveže pripremljen. On takođe sadrži nitrate. Supu možete podgrevati ako ste izvadili celer i šargarepu.
Jaja
Jaja su visokorizična namirnica za podgrevanje koja takođe postaje toksična zbog izlaganja visokoj temperaturi. To ne važi za jela gde su jaja umešana u sosove, poput bešamela, već se odnosi na jela s kuvanim ili pečenim jajima, poput musake.
0 komentari:
Objavi komentar